(povaha, starostlivosť, nároky a špecifiká plemena)

Podľa mienky väčšiny ľudí je kólia nesmierne krásny pes, ktorého kedysi dávno bolo  často vídavať v našich uliciach. Ale zrejme podľa príslovia zíde z očí zíde z mysle, viacerých pri kúpe vlastného psa už ani len nenapadne rozmýšľať nad jej kúpou. Oslovujú ich skôr „módne“ plemená psov, ktoré vidia teraz vo filmoch, či reklamách. Poniektorých zase  od rozvinutia akýchkoľvek myšlienok o kólii odradí úplne mylný názor o náročnej údržbe srsti. Ak by však ich kritériom výberu  bola výhradne povaha a  nie zovňajšok, často  by zrejme boli rozhodnutia iné. Poviete si, veď kólia predsa vie zaujať svojím vzhľadom! Áno, to je pravda, ale bez bližšieho oboznámenia s týmto plemenom je ťažké uveriť, že to, čo je na kólii najcennejšie sa v skutočnosti skrýva v jej ušľachtilej povahe, nie vonkajšom vzhľade. Určite, že tak, ako aj iné plemená psov, ani kólia nie je psom úplne pre každého. Ale bolo by veľkou škodou aspoň sa neoboznámiť trošku bližšie s týmto nesmierne poctivým a svojej rodine oddaným plemenom. Čo ak jej ušľachtilá povaha osloví práve Vás?

Kólia dlhosrstá je pes veľmi vnímavý, empatický, s ušľachtilou krásou tela i duše. Nie je to pes len jedného pána, ale svoju lásku venuje celej rodine, vrátane jej najmenších členov –centrom jej myslenia je jej rodina. Je poslušná, ľahko ovládateľná a učenlivá. Pri opise jej charakteru treba siahnuť aj po slovách akými sú poctivosť, zodpovednosť, inteligencia, vytrvalosť, skromnosť, nesebeckosť, či oddanosť. Avšak každá minca má 2 strany. Aj povaha kólie. Ak chceme psa vnímavého, jemného a človeku dôverujúceho, nemôžeme očakávať, že v nejakej situácii sa zrazu pretvorí na nejakého tvrďasa.

Ďalšou črtou kólie je prispôsobivosť. Keď treba vie byť temperamentná, no celkovo patrí ku kludnejším plemenám. Jej kľud vychádza z vnútornej pre plemeno typickej vyrovnanosti a nadhľadu. Kólia zvyčajne najprv rozmýšľa, až potom koná. Skôr ako rýchlosťou sa vyznačuje  veľkou vytrvalosťou, obrazne povedané – je to bežec na dlhé trate.

2. Je kólia vhodný pes k deťom?

Nazvať kóliu vhodným rodinným psom je málo. Kólia dlhosrstá je totiž úplne ideálnym psom do rodín. Kvôli svojej rozvážnosti a jemnocitu sa hodí aj do prostredia s úplne malinkými deťmi. Na výchovu a duševný rozvoj  detí má prítomnosť psa v domácnosti veľmi pozitívny vplyv, no dôležitý je aj správny výber plemena. Vychovať k láske a rešpektu voči deťom je pri správnom vedení a rôznej dávke námahy možné takmer každého psa, ale kólia má tento dar už v krvi, vo svojej základnej prirodzenosti. Nielenže je bez známok agresivitydeti miluje, ale vo vzťahu k nim nie je slonom v porceláne. Pristupuje k nim aj s veľkou dávkou fyzického citu. Žiarlivosť z príchodu ľudského bábätka vyskytujúca sa pri mnohých plemenách je u kólií úplne neznámym javom. Kólia je bez preháňania skutočne vynikajúci rodinný pes. Viac o vzťahu kólií ku deťom sa dočítate tu.

3. Vyžaduje údržba o jej srsť veľa času?

Srsť kólie je niečo, čo najviac priťahuje pozornosť ľudí. V dobrom aj v zlom. Na jednej strane je už len pre svoj vzhľad vyzdvihovaná, na druhej kvôli mylnej predstave ohľadne náročnosti na údržbu aj zatracovaná. Pritom paradoxne patrí starostlivosť o srsť dlhosrstej kólie k tým menej náročným spomedzi širokej palety rôznych plemien psov. Že neveríte? Tak čítajte ďalej.

Ešte pred kúpou psa si treba uvedomiť, že o všetko, čo máme sa musíme postarať. Teda aj o psa. Neexistuje žiaden „bezúdržbový“ pes, dokonca ani naháče nie. Tým treba pre zmenu ošetrovať pokožku rôznymi krémami. Pri krátkosrstých plemenách dochádza zase k neustálemu priebežnému vypadávaniu a obnove srsti, takže byt býva na prekvapenie poniektorých novopečených majiteľov, pomerne dosť poznačený prítomnosťou psa, (čo pri dlhosrstej kólií paradoxne zďaleka v takej miere nie je). Ďalšiu kategóriu psov tvoria tzv. nepĺznuce psy. Tu ale treba pamätať nato, že v drvivej väčšine musia majitelia týchto miláčikov zabezpečiť ich pravidelné strihanie. Máloktorý bežný majiteľ totiž dokáže tak jemnú hodvábnu srsť denne udržovať česaním (v niektorých prípadoch aj natáčaním) bez jej spletenia. 

4. Ale ako je to teda s kóliami?

Dlhosrstá kólia ma na pohmat tvrdú srsť, tvorenú podsadou a krycou srsťou. Práve spomínaná tvrdosť a elasticita chlpov zabraňuje plstnateniu (mimo malinkého úseku tesne za ušami, kde je srsť jemná). Kólia síce pĺzne, ale nie celoročne, ale len v krátkom časovom úseku roka. Psy zvyčajne 1 krát do roka, u sučky to z hormonálnych dôvodov môže byť aj 2x ročne a aj pĺznutie môže byť intenzívnejšie. Srsť sa uvoľňuje tak, že sa dá  v pomerne krátkom čase ľahko vyčesať a väčšina srsti zostane v kefe. Čiže vyššiu náročnosť možno očakávať len v toto krátke obdobie roka. Mimo toho stačí raz za čas kefou prečesať, ale srsť nevypadáva, nestrihá sa, netrimuje. Bez starostlivosti to teda nepôjde nikde, určite ani pri kóliách, ale netreba mať ani zbytočné obavy.

Kólie dlhosrsté ani  zbytočne nekúpeme. Okrem odôvodnených prípadov, ako sučka po pôrode, tiež jedinec v čase pĺznutia (na urýchlenie výmeny srsti), či nadmernom náhodnom znečistení. Psom žijúcim v byte je po príchode z prechádzky počas vlhkého počasia samozrejme nutné umyť, či osprchovať nohy a ak treba aj spodok bruška.

5. Aký je vzťah kólií ku iným zvieratám?

Jej vzťah ku ostatným zvieracím členom domácnosti býva veľmi priateľský. I keď nemajú vyvinuté lovecké pudy, pokiaľ nie sú vedené inak, môžu susedovie mačky zo zábavy na skrátenie voľnej chvíľky trošku ponaháňať. Pokiaľ  však s mačkami (ale aj králikmi, okrasnými vtákmi, či inými psami atď) žijú v jednej domácnosti,  majú veľmi harmonické vzťahy.

6. Pre koho je vhodná a naopak pre koho nie? Je vhodná aj pre športovo založených ľudí?

Kólia sa veľmi ľahko a rýchle učí, preto je vhodná aj pre začiatočníka. Jednou z jej dôležitých povahových čŕt je prispôsobivosť, čiže vôbec nezáleží, či majiteľ vedie aktívny, či pokľudný spôsob života. S radosťou bude kopírovať životný štýl svojho majiteľa. Avšak len za 2 predpokladov. Po prvé, že bude súčasťou svojej rodiny – k svojmu životu totiž nevyhnutne potrebuje kontakt s človekom.  Druhým nárokom tohto inak úplne nenáročného psa je citlivý prístup, bez kriku a „tvrdej“ ruky.  Ak sú však tieto predpoklady naplnené, potom môže byť kólia „náplňou“ diametrálne rôzne vedená  – či už v rukách športovo aktívneho človeka, v rodine s deťmi, ale aj po boku dôchodcu, či postihnutého človeka.

Rozhodne sa nehodí do agresívneho, či neharmonického  prostredia plného hádok a kriku – tam by veľmi trpela. Tiež sa nehodí pre tých, čo neuznávajú filozofiu najprv myslieť, potom konať. Kólia totiž nikdy nekoná bezhlavo.

7. Môže byť chovaná vonku?

Samozrejme, dlhosrstá kólia nemá problém s celoročným umiestnením vo vonkajšom prostredí. Jej srsť prirodzene izoluje proti zime a chladu, ale aj proti teplám. Vonkajšie umiestnenie je ideálne za predpokladu, že pes má prístup do bytu, či iného priestoru, kde priebežne prichádza do kontaktu s ľuďmi a môže sa cítiť  súčasťou svojej rodiny.

Ani život v byte však nie je pre ňu žiadnym utrpením. Súvisí to s jej prispôsobivou povahou. Pri chove v byte však musíme rátať s tým, že vplyvom vyšších teplôt prostredia zvyčajne mávajú menej srsti. Prípadný strach z množstva chlpov kólie v domácnosti  oproti inými plemenám pramení skôr z predsudkov, nie reality. Samozrejme na každý byt, v ktorom žije domáce zvieratko má jeho prítomnosť vplyv, s tým treba dopredu počítať. 

8. Býva záhrada poznačená prítomnosťou kólie?

Ak máme psa ktoréhokoľvek plemena, musíme rátať s tým, že určité stopy  po jeho prítomnosti sa v záhrade prejavia. V šteňacom veku môže aj kólia vyparatiť rôzne malinké beťárske kúsky, ale čas hrá v jej (a majiteľov) prospech. Kólia totiž v sebe nemáva žiadne demolačné chúťky, čo spolu s jej pokojnejším charakterom má priaznivý vplyv na rozvoj záhrady. Ale s jednou charakteristickou črtou treba počítať – s nevtieravou radosťou rada leží a s pokojom na srdci pozoruje svojho majiteľa pri práci. Len občas je to príliš blízko miesta jeho práce. Väčšine majiteľov to neprekáža, skôr imponuje. Zladenie chovu kólie a záhradkárskeho koníčka je ale úplne bezproblémové.

9. Ochráni kólia náš dom voči nežiaducim ľudom?

Kólia je rodinný pes bez stôp agresivity. Preto nemôžeme od nej očakávať, že bude priamo svojím telom brániť domácnosť. Ale v prípade potreby dokáže prejsť veľmi rýchlo z kľudového stavu do výrazne podráždeného štekotu a takýmto spôsobom upozorniť na prípadného votrelca. Väčšinu ľudí odstraší už len svojou prítomnosťou.

10. Aké sú nároky na jej výchovu?

Kólia je úplne nenáročná na výchovu a starostlivosť, učí sa ľahko, rada a rýchlo. Jej výchovu zvládne aj začiatočník. Netreba ju nutne drilovať, ona sa učí aj z denno-denného spolužitia v rodine. Hygienické návyky si osvojuje chytro. Samozrejme nesmieme podobne ako pri výchove iných plemien zabúdať na dôslednosť. Špecifikom kólie je, že hrubé a bezcitné zaobchádzanie je nielenže u tak učenlivého psa  úplne zbytočné, ale aj kontraproduktívne. Pri výchove nemôžeme na ňu v žiadnom prípade tlačiť, skôr ísť metódou chválenia.

Je to nesmierne múdry pes, ale prirodzene potrebuje mať impulzy, ktoré jej inteligenciu v plnej miere rozvinú.  Preto je dôležité najmä v mladom veku poriadne socializovať a chodiť s ňou do rôzneho prostredia, navykať na rôzne podnety, zvuky, situácie, dopravné prostriedky. Ak je kólia súčasťou rodiny a zúčastňuje sa na jej živote, jej výchova  plynie často úplne prirodzene. Pri dostatočnej láske, pozornosti, povzbudení a dôslednosti veľmi rýchlo pozbierame plody svojho úsilia. Čím je pes lepšie vychovaný, tým viac obohatenia a radosti do života prináša svojmu majiteľovi.

Ak Vás kólia v predchádzajúcich  riadkoch zaujala, skúste si o nej naštudovať viac. Jednou z možností čerpania ďalších informácií je prvá pôvodná slovenská monografia plemena „Kólia dlhosrstá – praktická príručka pre majiteľov kólie“.

 

MVDr. Stanislava Zubrická
Zdieľať