Kólia je nielen kvôli elegantnému a impozantnému vzhľadu, ale aj kvôli svojej povahe považovaná za aristokrata medzi psami. Je nesmierne inteligentná, citlivá a vnímavá. Má vyrovnanú pokojnú povahu, je oddaná, úprimná a vždy láskavá.

Miluje deti a starostlivo na ne dohliada. S nesmiernou trpezlivosťou, láskou a nadhľadom im toleruje rôzne detské kúsky. Patrí k najlepším rodinným psom – kólia má silne vyvinutý zmysel pre rodinu, je šťastná v jej okruhu.

Toto plemeno nemá v sebe štipku nervozity či agresivity, no napriek tomu oddanosť voči majiteľovi a jeho rodine z nej robí schopného strážcu. Voči cudzím ľuďom je nedôverčivá a zvažuje, či ich prijme alebo nie. Je veselá a podľa Angličanov má britský zmysel pre humor – inteligentný a zároveň nevtieravý.

624kolia-dlhosrsta-rodinny-pes

Čo do výchovy, patrí kólia  k menej náročným psom, učí sa veľmi ľahko, rýchlo a s radosťou.

Čo však neznáša je tvrdé fyzické i psychické zaobchádzanie. Na kóliu netreba kričať, ona pochopí už len keď sa na ňu škaredo pozriete, prípade mierne zvýšite hlas. Jej oddanosť voči majiteľovi sa prejavuje už aj tým, že na prechádzke nebehá ďaleko od majiteľa, ale má ho vždy na očiach. Na rozdiel od iných plemien nevyžaduje neustálu pozornosť. Strach z nadmernej starostlivosti o ich srsť nie je založený na pravde.

Kólia je nesmierne priateľské a svedomité stvorenie, vie byť oddaným psom pre každého, kto ju vie a chce prijať.

 

autor: MVDr. Stanislava Zubrická

Zdieľať