Príprava na príchod kólie je dôležitým krokom pred samotným donesením  šteniatka domov. Po pevnom rozhodnutí o kúpe šteniatka nasleduje okrem radostného očakávania aj otázka, čo všetko si na jeho príchod nachystať.  Treba  si uvedomiť, že príprava pozostáva nielen z materiálneho zabezpečenia, ale aj z prípravy priestoru pre šteniatko, či časovej dispozície majiteľa po jeho odbere. 

Z počiatku stačí zakúpiť len zopár veci, postupné rozširovanie výbavy pre psíka ukážu časom individuálne potreby psa i majiteľa. K základnej výbave patria: miska na žrádlo, miska na vodu, kefy na srsť, pelech, obojok,  vôdzka, krmivo, pamlsky a šampón.

Miska na vodu a žrádlo

Pre kóliu je najvhodnejšia strednej až väčšej veľkosti. Šteniatko rýchlo rastie, tým aj jeho požiadavky na príjem  tekutín a množstva stravy. To, či bude z plastového, nerezového alebo keramického materiálu je už otázkou preferencie samotného majiteľa. Snáď v neprospech plastovej misky hovorí o.i. jej menšia odolnosť voči šteňacím zúbkom.  Misky rôznych veľkostí a materiálov sa  dajú zakúpiť bežne v chovateľských potrebách.

Kefy na srsť

Aj keď ich potreba nie je nevyhnutná okamžite, je dobré si kefy zakúpiť už na začiatku a hneď po aklimatizovaní navykať  šteniatko na kratučkú, no pravidelnú manipuláciu a česanie. Samozrejme za odmenu.

Na kóliu sú potrebné 2 rôzne kefy. Jedna je určená na celé telo, preto veľkostne je lepšie zakúpiť väčšiu veľkosť. Najlepšia je  z diviačích štetín, zakúpiť sa dá tu.

Druhú kefu používame  len na jemnú srsť za ušami, je to malý úsek, preto je vhodnejšia skôr stredná, až menšia veľkosť. Kefa má jemné kovové ihličky. Dá sa zakúpiť vo väčších chovateľských potrebách, alebo tu.

Pelech

Pelechov rôznych tvarov, veľkosti, materiálov, farieb, cien je plný internet. S dobrým výberom nebýva ani problém vo väčšom kamennom obchode. No aj napriek tomu jeho kúpa nie je jednoznačnou záležitosťou. V čase odberu je šteniatko malé, čo môže zvádzať ku kúpe menšieho, alebo naopak, ak kupujeme pelech už na dospelú kóliu, tak sa šteniatko môže v ňom spočiatku strácať.  Tiež treba rátať s tým, že v čase výmeny zúbkov ho môže šteniatko v rôznej miere zdevastovať. Alebo naopak,  môže ho úplne odignorovať a nájsť si ležovisko inde.  Preto to, akou cestou sa kto vyberie, teda či zakúpi najprv menší, potom  väčší, či rovno zainvestuje už do väčšieho pre dospelého psa, alebo to, kým šteniatko nepodrastie dočasne vyrieši mäkko vystlatou bedničkou na ovocie – všetko závisí od individuálneho pohľadu na vec. Najdôležitejšie v tomto smere je zabezpečenie pohodlného ležoviska, kde si šteniatko nájde svoju „oázu pokoja“.

Obojok a  vôdzka

V priebehu rastu sa asi nevyhneme opakovanému zakúpeniu obojku podľa aktuálnej veľkosti šteniatka. Treba vyberať pevné, nie však veľmi hrubé obojky (kvôli srsti). V neskoršom veku, keď je psík už dobre navyknutý chôdzi na vôdzke, môžeme aj v bežnom živote prejsť na  tzv. výstavnú vôdzku (obojok spolu s vôdzkou), či na rôzne postroje atď.

Krmivo

Je zvykom pri odbere šteniatka dostať od chovateľa niekoľko kŕmnych dávok, no treba si zabezpečiť  vrecko granúl tej istej značky, aby sa pokračovalo v kŕmení bez zmien. Je to bezpodmienečne nutné najmä v čase aklimatizácie. Ak sa neskôr rozhodnete pre zmenu, je potrebné to urobiť postupne a citlivo. Tiež treba pamätať, že v čase rastu a vývoja (do 12. mesiaca veku) je  nevyhnutné kŕmiť kvalitnou značkou. Celkovo platí, že pri kólii nemusíte investovať do množstva krmiva (jej denná dávka je pomerne malá), ale do kvality (kólia má citlivejšie trávenie).

Pamlsky

V chovateľských potrebách je veľká ponuka viac, či menej vhodných pamlskov  s rôznymi príchuťami. Niektoré sú naozaj výborné (napr. sušené pláty kačacieho mäsa), iné menej (nevhodné sú pochúťky udené, či preplnené rôznymi konzervantmi). Prevažná väčšina komerčných pochúťok psom aj chutí, no na každodenné odmeňovanie sú asi najvhodnejšie detské piškóty. Krúžok piškótky je vhodné nalámať na niekoľko kusov a v tejto forme používať na motiváciu pri výchove.

Hračky

Najvhodnejšie sú úplne obyčajné hračky, ako loptička, či loptička na šnúrke. Treba si však dať pozor na kvalitu materiálu (pozor nielen na veľkosť, materiál, ale aj zloženie -napr. ftaláty), do kontaktu s týmito hračkami totiž prichádza nielen pes, ale aj Vy, či Vaše deti!

Široký výber nielen hračiek, ale aj iných potrieb pre psov nájdete v bežných chovateľských potrebách

Šampón

Aj keď kúpanie pri kólií nie je bežne  potrebné, dokonca ani najvhodnejšie, treba mať pre prípad núdze (napr. ako je vyváľanie v niečom „fajnovom“) po ruke aj vhodný šampón. Najvhodnejší pre kóliu je KW šampón mandľový. Kúpiť sa dá buď vo veľkých chovateľských potrebách, alebo tu.

Priestorové zabezpečenie

Či už bude šteniatko bývať v záhrade v búde, alebo v byte v pelechu, treba mu vyhradiť priestor, kde bude mať kľud.  Vyhradené miesto  by malo byť na nerušenom mieste, ale zároveň s  možnosťou prehľadu o dianí v domácnosti, či záhrade.

Ak plánujte mať šteniatko umiestnené vo vonkajšom prostredí, treba rátať, že počas aklimatizácie je vhodnejšie kvôli ľahšiemu zvyknutiu na svoju rodinu a v neposlednej rade kvôli lepšej socializácii  jeho bytové umiestnenie. V zime sa táto potreba zvýrazňuje aj kvôli poveternostným podmienkam, predsa len šteniatku v čase odberu sa imunitný systém ešte len dotvára a ani jeho srsť ešte nedokáže dostatočne chrániť  pred nepriaznivým počasím.

Časová dispozícia 

Aj keď proces aklimatizácie je u 8. týždňového šteniatka pomerne rýchly, predsa len treba rátať  s počiatočnou zvýšenou pozornosťou. Najvhodnejšie je plánovať odber na piatok poobede  alebo sobotu doobeda, aby sa cez víkend šteniatko čo najviac v našej spoločnosti zoznámilo s novým prostredím. Úplne ideálne je, ak sa aj potom môže šteniatku niekto pár dní doma venovať.  Počítať treba aj s tým, že v čase odberu šteniatko ešte potrebuje papať približne 4 krát denne (môže sa líšiť v závislosti od chovateľa). Čiže ak aj nemôžeme byť celý deň doma, musíme zabezpečiť jeho nakŕmenie a po nakŕmení šteniatku umožniť vykonanie potreby. Intenzita kŕmenia sa za pochodu znižuje a dobre aklimatizované šteniatko pomerne rýchlo nemá problém zostať samo doma (samozrejme vo vyhradenom priestore, spolu s hračkami a prístupom k vode).

Kúpa psíka predstavuje závazok na mnoho rokov. Je nutné si veľmi zvážiť samotnú kúpu z rôznych uhlov a aspektov. Ak ste sa už pre šteniatko rozhodli, musí aj príprava na príchod kólie byť zakompononaná do novovznikajúceho záväzku.

MVDr. S. Zubrická, ch.s. Zelené tuje

(Príprava na príchod kólie, 2015)

Zdieľať